Co oznacza ' bonus ' oznacza, że ​​jest wyświetlany pod wynikami w koszykówce?

Najlepsza odpowiedź

Słowo „bonus” oznacza, że ​​faulowany zawodnik wykona rzut wolny niezależnie od tego, czy faul miał miejsce strzał. Jednak dokładne znaczenie może się nieco różnić w zależności od ligi.

NBA: W NBA Drużyna A otrzymuje premię po tym, jak Drużyna B zbierze swój piąty faul drużyny. Od tego momentu Drużyna A wykonuje 2 rzuty wolne po każdym faulu. Przed tym punktem Drużyna A wykonuje rzuty wolne tylko wtedy, gdy zostanie sfaulowana podczas strzelania piłką.

College: W collegeu jest premia i podwójna premia. Drużyna A wchodzi do bonusu, gdy Drużyna B ma 7 fauli. W przypadku fauli 7–9, Drużyna A wykonuje co najmniej jeden rzut wolny za każdy faul. Jeżeli zawodnik Drużyny A wykona pierwszy rzut wolny, przyznaje się mu drugi. Jeśli nie trafią, gra jest kontynuowana po odbiciu. Nazywa się to strzelaniem „jeden do jednego”.

Gdy Drużyna B zostanie oskarżona o dziesiąty faul drużyny, Drużyna A otrzymuje podwójną premię. Podwójny bonus jest taki sam jak bonus w NBA. Drużyna otrzymuje 2 rzuty wolne za każdy faul.

Uwaga: pamiętaj, że mecze NBA są podzielone na 4 kwartały, podczas gdy mecze collegeu to 2 połowy. Po otrzymaniu 5 fauli w jednej kwarcie NBA nie ma zwiększonych kar za dodatkowe faule drużyny, tylko ta sama kara za rzuty wolne.

Odpowiedź

Mówiąc najprościej, premia oznacza, że ​​drużyna ma popełnił wystarczająco dużo fauli w jednej kwarcie lub połowie (w collegeu jest to siedem), aby wysłać sfaulowanego zawodnika z drugiej drużyny na linię rzutów wolnych. Ten zawodnik otrzymuje „jeden i jeden”, tj. Może wykonać rzut wolny. Jeśli im się uda, dostaną jeszcze jeden rzut wolny.

Przez długi czas w NCAA była to jedyna premia, jaka istniała. Potem pojawił się Jim Valvano ze stanu N.C. Zaczął od czasu do czasu korzystać z premii, aby uniemożliwić drużynie wykorzystanie zegara czasu gry, a także (w zależności od umiejętności rzutu wolnego zawodnika sfaulowanego) zmniejszyć szanse, które druga drużyna zdobędzie przy tym posiadaniu, zwłaszcza w późnej fazie gry. gra. Jeśli zawodnik był młody i niedoświadczony lub słaby wykonawca rzutów wolnych, Valvano kazałby swoim zawodnikom sfaulować tego gracza, próbując przedłużyć grę i prawdopodobnie umożliwić wygraną z tyłu. Ta strategia przyczyniła się do tego, że jego drużyna ukończyła niezwykłą passę podczas turnieju NCAA w 1983 roku, w drodze na mistrzostwa krajowe w tym roku. Z powodu tego i innych trenerów, którzy ostatecznie poszli w ich ślady, pojawił się podwójny bonus. W przypadku dziesięciu fauli drużyny, oznacza to, że faulowany zawodnik otrzymuje dwa strzały, niezależnie od rodzaju faulu (strzał, blok, atak, itp.). Przez pewien czas po wprowadzeniu była znana jako reguła Jima Valvano!