Cât durează un joc de baseball?

Cel mai bun răspuns

Un joc normal de baseball durează nouă reprize. Unele jocuri pot fi apelate înainte de a noua repriză din motive meteorologice sau de siguranță. Ar putea urma diferite scenarii. Jocul ar putea fi acordat echipei care conducea în acel moment, jocul putând fi reluat la o dată ulterioară. Dacă jocul nu are nicio consecință, de exemplu, acesta ar putea fi între două echipe de la subsol sau care nu se luptă în ultima zi a sezonului, poate fi declarat egalitate.

Nu există nici un ceas de timp în baseball. Un joc de nouă reprize poate dura două ore sau poate dura patru ore.

Cel mai lung joc de baseball profesionist a fost vreodată un maraton de 33 reprize între Pawtucket Red Sox și Rochester Red Wings.

Din Wikipedia:

Pawtucket Red Sox și Rochester Red Wings, două echipe din Liga Internațională Triple-A, au jucat cel mai lung joc din istoria profesională de baseball. A durat 33 de reprize, cu 8 ore și 25 de minute de joc. 32 de reprize au fost disputate pe 18/19 aprilie 1981, pe stadionul McCoy din Pawtucket, Rhode Island, iar ultima 33-a repriză a fost disputată pe 23 iunie 1981. Pawtucket a câștigat jocul, 3-2.

Răspuns

Spre deosebire de multe sporturi, baseballul nu are set limita. Un joc standard de baseball durează 9 reprize, dar dacă scorul este egal după 9, jocul va intra în reprize suplimentare. Repriza suplimentară continuă până când egalitatea este întreruptă.

Din acest motiv, un joc de baseball poate, în teorie, să continue la nesfârșit. Și există, de fapt, o mulțime de exemple de jocuri care durează 20 sau 30 de reprize și care se extind pentru multe ore.

În schimb, unele jocuri pot fi scurtate din cauza vremii nefavorabile. Un joc complet poate dura până la patru reprize și jumătate dacă jocul este apelat din acest motiv.

Totuși, în practică, majoritatea jocurilor se decid în termen de 9 reprize, dar chiar și atunci se pot schimba varietatea de factori durata jocului. Un joc cu punctaje mari, de exemplu, va tinde să dureze mai mult. Chiar și obiceiurile anumitor jucători pot schimba durata jocului, deoarece jucătorii au o anumită latitudine în ceea ce privește cât durează să se pregătească pentru fiecare teren.

Cu toate acestea, de obicei un joc de baseball va dura între 2 și 3 ore.