De câte ori au mers Cincinnati Bengals la Super Bowl?

Cel mai bun răspuns

Au fost de două ori – după sezonul 1981 și 1988. De fiecare dată au venit în fața celor de la San Francisco 49ers, care au avut unul dintre cei mai buni apelanți din toate timpurile care au atacat Joe Montana în acea perioadă. În SB XVI, Bengalii au plătit prețul pentru o primă repriză lentă, rămânând în urmă cu 20-0 datorită un trio de cifre de afaceri (două adâncimi pe teritoriul 49er). O raliu furioasă din a doua jumătate i-a văzut ajungând la cinci puncte la 26-21 (și ar fi putut fi mai aproape încă dacă nu ar fi fost o linie de poartă a apărării 49er Bengalii au ieșit consecutiv în a 3-a și a 4-a jocuri descendente de pe linia de curte în al treilea trimestru), dar San Fran a ținut victoria.

Șapte ani mai târziu, Bengalii au deținut de două ori conducerea în a doua repriză (13-6 și apoi 16-13), dar în cele din urmă nu a putut opri Montana și receptorul Jerry Rice (ale cărui 11 capturi pentru 215 de metri și un TD l-au câștigat M Premiul VP). Montana a rotunjit marșul de 92 de curți până la scorul câștigător cu o lovitură de 10 metri către John Taylor, cu 34 de secunde rămase în al patrulea trimestru. A terminat cu 357 de metri de trecere (un record la Super Bowl) la 23 de completări din 36 de încercări (precum și 14 de metri în grabă).

De la acel joc, Bengalii au reușit să câștige doar un joc post-sezon ( în ianuarie 1991) și nu au reușit niciodată să treacă peste runda divizională de play off.

Răspuns

Bengalii au mers la Super Bowls 16 și 23, în 1982 și respectiv în 1989. Ambele jocuri au fost apropiate, în special SB 23, și de ambele ori au câștigat Joe Montana și San Francisco 49ers.

În Super Bowl 16, 49ers au câștigat 20-0 la pauză, apoi Bengals s-a întors și a depășit San Francisco cu 21-6 în a doua repriză. Bengalii au făcut mult mai multă ofensă decât San Francisco, dar nu au reușit să încheie meciul 21-26. Prima dată în istoria Super Bowl, echipa cu cele mai multe curți și cele mai multe touchdown-uri a pierdut jocul. 49ers au avut 2 TD-uri și 4 FG-uri, Bengals 3 TD-uri.

În Super Bowl 23, Bengalii au crescut cu 13-6 până în al patrulea trimestru, dar o legendară unitate de 92 de metri în 3 minute i-a pus pe 49ers în față și a făcut scorul final cu 20-16. Acest Super Bowl a fost, de asemenea, istoric, deoarece a fost primul în care echipele au fost egalate la pauză.

Ceea ce mi se pare foarte interesant este că ambele Super Bowl-uri au fost jocuri foarte bune. Poate sună amuzant dacă nu erai un fan al fotbalului atunci, dar din 1980 până în 1997 au existat 15 victorii neînsuflețite, majoritatea dintre ele explozii ridicole și doar 3 jocuri bune. Două dintre cele 3 Super Bowl-uri bune s-au aflat între Bengali și 49ers.